FRESTYLLE SKATING

Co to jest Freestyle Skating i Freestyle slalom?

 
 
Freestyle skating to nic innego jak jazda na rolkach w obszarze miejskim, ale poza przejechaniem z punktu A do punktu B wykonuję się efektowne triki oraz sztuczki.

Najbardziej popularny i rozwijający się niezwykle dynamicznie jest slalom w swoich dwóch odmianach: freestyle slalom i speed slalom.

Przez ostanie lata slalom stał się niemal synonimem rolkowego freestyle. Jest to nic innego jak jazda pomiędzy małymi pachołkami, z racji kształtu i wymiarów zwanymi kubeczkami. Ta prosta definicja może być trochę myląca, gdyż sugeruje podobieństwo do slalomu znanego np. z zawodów narciarskich. Speed slalom jest faktycznie z zasady do innych dyscyplin slalomowych zbliżony, gdyż jego istotą jest przejazd na czas pomiędzy kubeczkami ustawionymi w jednej linii.

Freestyle slalom na rolkach to jednak coś zupełnie innego, coś co stanowi mariaż jazdy na rolkach, tańca, gimnastyki i wyczynów cyrkowych.

 

 Kubeczki ustawione w jednej linii, w której jest ich na ogół 20 stanowią pojedynczy tor. Rozstawia się trzy rodzaje torów w zależności od odstępów pomiędzy kubeczkami, które wynoszą 50, 80 lub 120 cm. Zawodnik (rolkarz) rozpoczyna przejazd na początku linii kubków (toru) i przejeżdża do jego końca. Po drodze, omija kubeczki wykonując różne ewolucje zwane popularnie trikami. T

 

Tych wymyślnych sposobów ominięcia kubeczków jest naprawdę wiele. Znanych i zdefiniowanych trików jest obecnie ponad setka. Są one rozmaicie klasyfikowane, najczęściej wg stopnia trudności. Zawodnicy trenujący freestyle slalom nieustannie tworzą nowe triki oraz własne interpretacje już istniejących.

Ważną rolę odgrywa muzyka, która jest nieodłącznym elementem freestyle slalomu. Poza aspektami czysto technicznymi ocenie sędziów podlegają względy artystyczne – zgranie z muzyką płynność ruchów i tempo przejazdu.

Po wielu sezonach rozgrywania zawodów wg reguł bardzo podobnych do stosowanych w łyżwiarstwie figurowym, spróbowano zmian i upodobniono sposób rozgrywania zawodów do znanego z jazdy agresywnej. Nowa formuła zwana bitwą (battle), okazała się niezwykle atrakcyjną zarówno dla zawodników jak i widzów, freestyle slalom zyskał ogromną popularność. Jest obecny na wszystkich kontynentach, a w większości krajów europejskich rozgrywa się zawody.

Drugą odmianą slalomu jest speed slalom. Reguły rywalizacji są dość proste. Istotą ich jest osiągnięcie jak najlepszego czasu przejazdu slalomem, na jednej nodze między rzędem kubeczków. Jest ich zawsze 20 i ustawione są w odstępach 80cm, a zawodnicy startują parami z linii oddalonej o 12m od pierwszego kubeczka w rzędzie. Czas mierzony jest fotokomórką ustawioną 80cm za ostatnim kubeczkiem i liczony od dźwiękowego sygnału startowego.
Konrad Kita – certyfikowany instruktor jazdy na rolkach oraz wrotkarstwa PZSW. Laureat Mistrzostw Świata Eastbourne Battle Extreme w 2018r.
Konrad najbardziej angażuje się w jazdę freestyle slalom (połączenie tańca, gimnastyki artystycznej i jazdy na rolkach), który często łączy z freeridem, czyli szybką jazdą po przestrzeniach miejskich. Konrad bardzo promuje rolkarstwo poprzez organizacje eventów oraz zawodów które na pewno także będą odbywały się na rolkowisku w Rytrze! Konrad doskonalił swoje umiejętność w Wielkiej Brytani co spowodowało, że został pro riderem firmy InMove Skates, która otworzył swoją filie i sklep w Polsce.
Zapraszamy na zajęcia do Konrada!